Pricing

Pricing

Pricing is based on the foods you choose (some are more expensive than others, and I may need to travel to obtain, or have ingredients shipped) and the size of your group.

Purchasing some ingredients for a medium to large group can actually be less expensive than purchasing them and using only a small amount of an ingredient that will spoil over time without being used quickly.

Given the rising cost of groceries, I am going to need to prepare a shopping list from an on-line store that will total grocery costs without placing the order.  I will purchase meats from our local grocer instead of the list, which I will screenshot to you for your approval.  It will include approximate food costs, which will enable you to modify your menu if you would like a less costly option.

I will add $20 per hour for the cost of my advance prep time, kitchen helper cost of $50 for classes over 3 persons, and the cost of the class time. Total amount of hours seldom exceeds 6-8 hours.  But call me, and I will be specific about time and costs once you have chosen your meal.